PPP in LINUX
AVTORJA PREDVIDEVAVA, DA BRALEC POZNA SISTEM LiNUX, TER, DA JE SEZNANJEN Z OSNOVNIMI UKAZI.
V PRIMERU TEZAV SE LAHKO OBRNETE DIREKTNO NA AVTORJA (GLEJ KONEC STRANI).
Kaj vse sploh potrebujemo?
Potrebujemo:
Kje dobim Linuxovo jedro, ki podpira PPP protokol?
Najlaze je, ce imate katerega od mnogih CD-ROM distribucij Linux-a. Tam boste zagotovo dobili primerno izvorno kodo jedra. Druga moznost je, da novo jedrodobite na katerem izmed anonimnih ftp serverjev, ki zrcalijo linux-ov arhiv. Zeljeno jedro lahko najdete na slovenskem zrcalnem strezniku ftp://ro.zrsss.si.
Priporocamo uporabo jedra verzije 2.0.xx, pri cemer je xx cim vecja stevilka (verzija Linux-a). Ne priporocamo uporabo verzij 1.3.xx, saj je to razvojna verzija in lahko zato naletite na probleme...
Kako prevedem jedro, da bom lahko uporabljal PPP?
Dobljeno jedro najprej skopirajte v direktorij /usr/src, se tja se premestite in nato z ukazom tar zxvf ime_datoteke dekomprimiramo datoteko. Sedaj se pomaknemo v direktorij /usr/src/linux, ter si preberemo datoteko README, po kateri se nato ravnamo pri prevajanju jedra.
Prevajanje zacnemo z ukazom make config, nakar moramo prek vprasanj linux-u povedati kaksen hardver naj novo jedro podpira... Pazite predvsem na to, da boste na vprasanji:
Networking support (CONFIG_NET) [y]
in
PPP (point-to-point) support (CONFIG_PPP) [y]
odgovorili z y (yes). Po opravljeni nastavitvi sledi prevajanje jedra v strojni jezik (make zImage). Po uspesnem prevajanju skopirajte jedro na / ( cp /usr/src/linux/arch/i386/boot/zImage / ), in pozenite lilo (/etc/lilo.conf mora biti napoten na /zImage in ne /vmlinuz - ce nimate skopirajte novo jedro v primerno ime).
Ob ponovnem zagonu racunalnika ze delate z novim jedrom, ki podpira PPP protokol.
Kako instaliram mrezne gonilnike?
Zazenete setup in izberete vrstico source, nakar se ravnate po navodilih programa. Ko pridete do izbire, delov distribucije, s preslednico oznacite sklope, ki jih zelite instalirati. V nasem primeru je to sklop N-etwork. Ce ste pravilno oznacili vse predhodne opcije, bi se morala zaceti instalacija, v kateri vas program pri posameznih programih sprasuje ali naj jih instalira. Priporocamo vam, da instalirate vse ( na vsa vprasanja odgovorite z Yes ), nujno pa rabite vsaj PPP paket!
Nato pozenite netconfig in vpisite ime vasega racunalnika, nato ime domene, v nasem primeru vpisite arnes.si. Na zadnje vprasanje, o DNS-u odgovorite z Yes.
Na konec datoteke /etc/hosts lahko dodajte IP stevilke in imena ARNES-ovih modemov.
Za konec pa se v datoteko /etc/resolv.conf dodamo sledeco vrstico:
nameserver 193.2.1.66
Racunalnik ponovno restartamo!
Program za lazje delo s PPP-jem
Na razpolago je program, ki bo vas Linux povezal z omrezjem. Program skrbi za vzpostavitev in prekinitev PPP povezave.
Program bi moral delovati na vseh _novejsih_ verzijah linuxa. Opozorilo: Program dela samo na analognih vhodnih telefonskih stevilkah, na kombiniranih vhodnih ISDN stevilkah pa NE. Kmalu lahko na teh straneh pricakujte novo razlicico programa, ki bo obvladal oba nacina dostopa
Program je na razpolago v ELF in
v a.out formatu.
Program je stisnjen z gzip-om. Odkomprimirate ga z gunzip ime.gz. Program je priporocljivo pomakniti v direktorij, ki je v poti, tako da ga lahko zazenete iz katerega koli direktorija (npr. /usr/local/bin).
- Program lahko poganjate le kot korenski uporabnik (root).
- Ko program prvic pozenete vas bo vprasal za modemovo inicializacijsko vrstico, nato izbirate med tonskim in pulznim nacinom klicanja, vpisete se telefonsko stevilko vam najblizje arnesove vstopne tocke, ter svoje uporabnisko ime na arnesovi masini.
Nato si bo te podatke zapisal na /root/.pppinfo.
- Program runppp pozenite s parametrom -h in dobili boste navodila. Obstajajo sledeci parametri:
- -c
Vzpostavi PPP povezavo.
- -d
Prekine PPP povezavo.
- -n
Ponovno nastavi program.
- -h
Izpise to pomoc.
Vabljeni ste, da se pridruzite skupini uporabnikov Linuxa na Slovenskih tleh.
ARNES